Biat I Nuri Pakdil

ISBN:

Published: February 2014

100 pages


Description

Biat I  by  Nuri Pakdil

Biat I by Nuri Pakdil
February 2014 | | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, RTF | 100 pages | ISBN: | 5.64 Mb

Nuri Pakdil, Biat adlı kitabında, Cumhuriyet dönemi edebiyatını ve yerli düşünceyi değerlendirir: Cumhuriyet dönemi edebiyatı, Asyadan, Afrikadan, Ortadoğudan kopuk bir edebiyattır. Daha da kötüsü, Ortadoğuyu yadsıma belgeleriyle doludur.MoreNuri Pakdil, Biat adlı kitabında, Cumhuriyet dönemi edebiyatını ve yerli düşünceyi değerlendirir: Cumhuriyet dönemi edebiyatı, Asyadan, Afrikadan, Ortadoğudan kopuk bir edebiyattır.

Daha da kötüsü, Ortadoğuyu yadsıma belgeleriyle doludur. Cumhuriyet dönemi edebiyatı, halkının inançları dışında, halkına karşı oluşan bir edebiyattır.Biat Ideki şu tespit, Nuri Pakdilin bütün eserlerini anlamamızda bize ışık tutmaktadır: Yerli düşünce, edebiyatımızın umududur.

Çünkü edebiyatımız yerli düşünceyle beslendikçe edebiyatla halkın ilişkisi doğallaşacaktır Ülkemizde edebiyatla birlikte gelen, yerleşen yabancılaşma, yine ancak edebiyatla ülkemizden atılacaktır. / Ali Ulvi TemelNuri Pakdilin Biat I, Biat II ve Biat III adlı kitapları birbirini tamamlar nitelikte. Bir bütünlüğün oluşması için, üç kitabın birlikte okunması faydalı olacaktır.Yazarın kitaplarında vurgulamak istedikleri: Anamalcılığa karşı duruş, 1923 yabancılaştırma girişimleri, sömürünün karşısında ve emeğin yanında oluş, kirli mülkiyetin arındırılması, karasiyasa, yerli düşünce, kimliksizleşme, Afrika ve Ortadoğu şeklinde sayılabilir.Tabiiki tamamı bunlar değil.

Eserlerin ana damarları diyebiliriz bunlara. / Mustafa KaradavutEnter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Biat I":


lccr.eu

©2009-2015 | DMCA | Contact us